in

İnstagram Hesabım Kapatıldı (Nedenleri İle Detaylı İnceleme)

İnstagram hesabınız kapatıldıysa nedenleri ne olabilir? Kapatılan hesabınızı açabilir misiniz? Kaptılan instagram hesaplarını nasıl geri alabiliriz?

İnstagram Hesabım Kapatıldı (Nedenleri İle Detaylı İnceleme)

İnstagram hesabım kapatıldı diye üzülmeyin. Bugün sizlere nedenlerinden bahsetmek istiyoruz. İnstagram kapatılan hesapları geri alma olayı ise bizce şuanlık mümkün değil.

Instagram Hesabınızı Neden Askıya Alır?

1. Aşırı Sayıda Takip/Takipçi ve Beğeni

Instagram’dan geçici bir blok almanın en belirgin işareti, bir seferde önemli sayıda beğeni ve takipçiyi büyütmeye çalışmaktır. Yani laf aramızda fenomen olmaya çalışmak. =) Üçüncü taraf promosyon araçlarını kullandıysanız veya kullanıcıların profillerini incelemeden manuel eylemler gerçekleştirdiyseniz bu her iki durumda da olabilir.

Sadece akıllı telefonunuzu alın ve sizi bir hafta önce takip eden tüm kullanıcıları kontrol edin. Eminim bu hesapların %80’i zaten size sürekli spam gönderiyordur ve engellenecektir. Bunun en olası nedeni, takip ve beğenilerdeki sınırları aşmalarıdır.

Diğer bir konu ise instagram maksimum beğeni sayısı, instagram maksimum takip etme sayısı, instagram maksimum takip bırakma sayısıdır. Bazılarımız kendimize göre belirlesek de aslında bunun içinde resmi rakamlar mevcut.

Resmi Instagram referansına göre sınırlamalar ve kısıtlamalar şöyle:

Ancak yeni bir hesabınız varsa sınırlar daha da kısıtlı:

  • Saatte maksimum beğeni sayısı: 30
  • Saatte maksimum yorum sayısı: 30
  • Saatte maksimum takip/takibi bırakma sayısı: 30
  • Saatte maksimum mesaj sayısı: 30

Önemli hatırlatma! Instagram, istenmeyen kullanıcıları engellemenin yanı sıra takip ve takibi bırakma sayısını da toplar. Toplamda, hesabınızda günlük 1440’tan fazla işlem yapamazsınız. Bu eylemleri uygun şekilde dağıttığınızdan emin olun.

Instagram kurallarının ihlali geçici bir engele yol açar. Profilin işlevselliğini sınırlamayı içerir. Bir süre (2 saatten 2 haftaya kadar) Direkt Mesajlarda yorum yapamaz, beğenemez veya takip edemezsiniz. Geçici olarak bloke edilecek kadar şanslıysanız, profilinize hiçbir şey yapmayın ve hiçbir yere talep ya da şikayet yazmayın. Tamamen eski haline dönmeden önce biraz sosyal medya detoksu yapın. =)

2. Çok Sık Yayınlanan Yayınlar

Instagram, yayınların algoritmasını tek bir hesaptan izler. Mesele şu ki, yalnızca sosyal ağ, doğru ve en güvenli yayın sayısının ne olduğunu bilir. Bu nedenle, sık sık gönderi yayınlayabilen ve bunun karşılığında ne yorum, ne beğeni, ne de takipçi hiçbir şey alamayan diğer hesapları takip etmemek tavsiye edilir.

Her profil için en uygun tavsiye, gönderiler arasında duraklamalar yapmaktır. Bunu yaparak, spam gönderme ve diğer manipülasyonlardan şüphelenilmeyeceksiniz. Ayrıca, aynı fotoğrafı aynı anda farklı hesaplardan yayınlamamanızı öneririz. Gönderilerinizin gerçekten harika görünmesini istiyorsanız, sosyal medya şablonlarını kullanabilirsiniz.

3. Telif Hakkı İhlali

Telif hakkı sorunu Instagram’da çok çok katı ve önemli. Hesabınızdaki tüm görseller ya size ait olmalı ya da yazar/fotoğrafçı tarafından izni verilmelidir. Başkasının resmini paylaşmak istiyorsanız, fotoğraftaki yazarı etiketleyin (Instagram hesabının olması şartıyla) ve açıklamada yazara atıfta bulunun. Görselleri ticari amaçlarla kullanıyorsanız, yazarın iznini istemeniz gerekecektir. Haklarına sahip olmadığınız müzikli bir video yayınlarsanız, Instagram böyle bir gönderiyi kesin olarak kaldıracaktır.

Telif hakkı kurallarını göz ardı etmenin sonucu nedir? Yazar, fotoğrafı kendi rızası olmadan veya yazarını belirtmeden kullandığınız için sizi Instagram’a bildirebilir ve telif hakkı ihlali nedeniyle engellenebilirsiniz. Daha da kötüsü, soluğu mahkemede alabilirsiniz. Mesele ciddi yani!

4. Sosyal Ağ Kurallarını İhlal Eden Resimler/Videolar

Çıplaklık, cinsel içerik, istismar ve şiddet içeren fotoğraflar ve videolar kesinlikle uygunsuz kabul edilir. Hangi hedefi takip ederseniz edin, bu tür uygunsuz içerik yayınlamak hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasına neden olabilir.

5. Kullanıcı Şikayetleri

Diyelim ki birisi hesabınızın bir tehdit olduğunu düşündüğü için ” Bildir ” düğmesini tıkladı. Hesabınızı bildiren başka kişiler de varsa, Instagram er ya da geç profilinizi fark edecek ve anında bloke edecektir. İnsanlar farklı nedenlerden şikayet edebilirler: kitlesel beğenme, kitlesel takip, hakaret, uygunsuz içerik, spam vb. Dolayısıyla, genel olarak, yukarıda bahsettiğim her şey hesabınızın bloke edilmesine neden olabilir, aman dikkat!

6. Farklı IP Adresleri ve Cihazlar

Hesabınıza birden fazla cihazdan giriş yapıp SMS yoluyla onaylarsanız, platformun sizi engelleme olasılığı daha düşüktür. Ancak, farklı cihazlardan ve IP adreslerinden giriş yaparsanız, Instagram hesabınızın dolandırıcılar tarafından saldırıya uğradığını düşünebilir. Sosyal ağ buna neredeyse anında tepki verir ve kendi güvenliğiniz için profili engeller.

Instagram Hesabınızı Geri Yüklemek

Çoğu zaman Instagram profilleri geçici bir engelle “cezalandırır”. Bu, normalde size açık olan bir veya birkaç eylemin kısıtlanacağı anlamına gelir. Örneğin, beğenmeniz ve takip etmeniz kısıtlanır.

Başta dediğim gibi, geçici olarak engellendiyseniz, hiçbir şey yapmayın. Instagram nihayetinde tüm ayrıcalıklarınızı geri verecek. Sadece size geçici blok veren eylemleri bir daha tekrarlamamaya özen gösterin.

Asıl sorun, Instagram tarafından engelli olduğunuz zamandır. Instagram, profilleri Topluluk Kurallarını veya Kullanım Koşullarını ihlal ederse kullanıcıları uyarmadan engelleme hakkına sahiptir. Bu yüzden ikisini de dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Hesabınızda oturum açmaya çalışırken, şunu söyleyen bir hata size durum özetini bildirir: Instagram Hesabınızın yanlışlıkla bloke edildiğini düşünüyorsanız karara itiraz edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında hesabınız siz veya başka biri tarafından silindiyse, Instagram onu kurtaramaz. Aynı e-posta adresiyle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla eski kullanıcı adını bir daha kullanamayacaksınız. Birisi hesabınızı tamamen silmediği sürece, profilinizin hayatta kalma şansı vardır.

Aşağıdaki mesajı görürseniz, “Daha Fazla Bilgi Al” düğmesini tıklayın.

instagram-hesabim-askiya-alindi

Instagram’dan bir mesaj göreceksiniz. Alt kısımda, profilinizin yanlışlıkla devre dışı bırakıldığını bildirmek için “Bize bildirin” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki ekranda bunun ticari veya kişisel bir sayfa olup olmadığını belirtmek için yeni bir soru olacaktır.

Formu doldurun. Bir işletme hesabını geri yüklemek için tam adınızı, Instagram kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi belirtmelisiniz.

Ayrıca, platform sizden şirket/işletme ile ilişkinizi kanıtlayan bir belge eklemenizi ister. Bu tür belgelere örnek olarak yerel lisansınız, kayıt sertifikanız, alan adı kaydınızın teyidi vb. verilebilir.

“Gönder”i tıklayın ve e-postayı bekleyin. Cevap oldukça kısa süre içinde, genellikle 1-2 iş günü içinde gelmelidir.
Hesabınızın neden devre dışı bırakıldığını açıklamadıkları için biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ne yazık ki sır, Instagram destek ekibinde sonsuza dek kalacak.

Bir Cevap Yazın

SSL Nedir? SSL Sertifika Türleri Nedir?

Twitter Hesabım Kapatıldı (Nedenleri İle Detaylı İnceleme)