in

Dünyanın İlk Web Sitesini Biliyor Musunuz?

1990 Dünyanın ilk web sitesi World Wide Web’de – Cenevre’deki CERN Nükleer Araştırma Merkezi’nde çevrimiçi oldu. Bir Alman araştırmacı hatırlıyor.

Dünyanın İlk Web Sitesini Biliyor Musunuz?

Dünyanın İlk Web Sitesini ziyaret etmek ister miydiniz? O halde size siteyi söylemeden önce ufaktan bilgi verelim.

Bernd Pollarmann, Cenevre’deki CERN Nükleer Araştırma Merkezi’nde fizikçi olarak çalışmaya başladığında 30 yaşındaydı. Şu anda 70 yaşın üzerinde olan Pollarmann, “Öncelikle CERN’e gittim çünkü Avrupa’daki bir araştırma merkezinde çalışma fikrine hayran kaldım,” diyor. 1980’lerde araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen interneti zaten kullanıyordu. sözde haber grupları ve e-posta göndermek için. İnternette gezinmek mümkün değildi çünkü köprü yoktu ve geliştiriciler yalnızca FTP sunucuları aracılığıyla veri alışverişi yapabiliyorlardı.

Tim Berners-Lee aslında başka bir şey geliştirmek için işe alındı

Bernd Pollarmann, ekibinde belirli bir Tim Berners-Lee’nin çalıştığını hatırlıyor: Pollarmann’ın ifadesiyle “bir dahi, sahip olunan bir adam”. Bu İngiliz bilim adamı hiper metin konusunda uzmandı ve aslında yüksek enerjili fizik için yazılım geliştiriyor olması gerekiyordu. Ancak başka bir fikir onu büyüledi: Berners-Lee, hiper metnin bazı bölümlerinin neden aynı bilgisayara kaydedilmesi gerektiğini merak etti, diye hatırlıyor Pollarmann. Sonra bunu değiştirmeye başladı. 20 Aralık 1990’da, Berners-Lee dünyanın ilk web sitesini çevrimiçi yaptı: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html , web sitelerinin geliştirilmesine ilişkin bilgiler ve anekdotlar içeriyordu. World Wide Web’in doğuşuydu. Tim Berners-Lee, kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Google’ın öncüsü: ilk arama motorlarından biri

Ekip üyesi ve fizikçi Pollarmann ilk arama motorlarından birini geliştirdi: XFIND. “Bir şeyler bulmakta her zaman sorun yaşadım” diyor. Şu anda 60 ülkeden personel CERN’de çalışıyordu. Bernd Pollarmann, internetin web siteleri olmadan dünyayı fethedemeyeceğinden emin. Ancak, ilk gerçek atılımını Firefox, Explorer ve Mozilla gibi tarayıcıların ve Altavista veya Google gibi arama motorlarının geliştirilmesiyle yaşadı. İnterneti herkesin kullanabileceği kadar basit hale getirdiler. “Tim bile internetin bir gün bugünkü haliyle kullanılacağını hayal edemezdi; Ayrıca dağıttığı içeriğin ne kadar değişeceğine şaşırır, ”diyor Pollarmann.

Almanya’nın ilk web sitesi

Bu arada, CERN 1993 yılında World Wide Web’in kullanımını halka açmadan önce bile, bir CERN ortağı olan Hamburg Hızlandırma Merkezi DESY’deki araştırmacılar yeni teknolojiyle ilgileniyordu. DESY’de yüksek lisans mühendisi olan Thomas Finnern, CERN ile DESY arasında bağlantı kurmak için bir deneme Web sunucusu ve bir web sitesi kurdu. Böylelikle muhtemelen Almanya’nın ilk web sitesini yarattı. Bugün hala DESY’de çalışan Finnern, “Sayfaların yüklenmesi genellikle uzun zaman aldı – ancak metinler ve belki de küçük resimler değiş tokuş edebilseydik memnun kaldık,” diye hatırlıyor. Heyecan verici olan şey, yeni iletişim aracını içerikle doldurmaktı. “Gelişimin nerede biteceğini tahmin etmek imkansızdı” diyor. “Önce programlama kodunu öğrenmem gerekiyordu; hepsi yaparak öğrenmekti. Bugün, Google’da araştırabilirdim. ”

Merkezi Cenevre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü CERN, 1954’te kuruldu ve bugün 3.200 personeli istihdam ediyor. Almanya en büyük katkısı.

20 Aralık 1990’da, dünyanın ilk web sitesi Cenevre’deki CERN nükleer araştırma merkezinde çevrimiçi oldu.

Dünyanın ilk web sitesinin adresi; http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Bir Cevap Yazın

Oyuncular için Discord sohbeti entegre edecek Sony PlayStation

WordPress ile İnternetten Para Kazanmanın 30 “Kanıtlanmış” Yolu