in

Domain Nedir? Domain Nasıl Alınır?

Domain Nedir? Domain nasıl alınır? Ücretsiz domain siteleri, Domain nasıl yenilenir? Ucuz domain siteleri, En güncel domain siteleri nelerdir?

Domain almak nedir ve domaine ne demektir? Bu soruları sorduğunuzu düşünüyoruz ve sizlere bunu detaylıca anlatacağız. Alan adı, bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Vikipedi

Domain olmadan herhangi bir web sitesi adınız olmadığı için insanlar sizi bulamazlar. Eğer yeni bir blog açmak ya da blog açmak konusunda bilginiz yoksa size en baştan bir seri yazısı hazırladık. Aşağıdaki resme tıklayarak Detaylı Blog Açma Eğitim Seti yazımızı okuyabilirsin.

Blog Açmak İçin Bilmeniz Gereken Tüm Adımlar

Sizlere en başından kolayca anlattığımız bir Blog Açmak adlı seri yazı hazırladık. Bu serimizde ise sizlere Domain Nedir ve Domain nasıl alınır konusunu işlemek istiyoruz. Domain almak nedir demeden önce kısa bilgiler vermek isteriz ve Domain ne demektir diye sizlere yukarıda açıkladık. Kısacası bizlerin internette yer alan adımız ve internet üzerinden bulacakları bir isimdir. Bu isimleri nerelerden almalı, aldığımız yerlerde herhangi bir şeye dikkat etmeli mi? Alan adını seçerken nelere dikkat etmeliyiz diye merak ediyorsanız o zaman şimdi o konulara geçelim.

Domain Nereden Alınır?

Domain neden almamız gerekiyor sorusunu anladıktan sonra sıra geldi nereden alacağımıza. Ben bu aşamada sizlere belirli başlı yerlerden almanızı tavsiye edeceğim. Kendim de bu yerlerden alıyorum. Ben domain alırken alacağım yerlerdeki en uygun fiyatı vereni tercih ediyorum. Bunu tercih ederken güvenlik alt yapısı, müşteri destek oranı, hızlı aksiyon, sorun çözüm hızı, domain yenilemelerde uyguladığı fiyat tarifesi gibi özelliklere dikkat ediyorum. Aşağıda verdiğim benim önerdiklerim. Diğer firmalardan satın alma işlemi yapmadım. Bu saydığım 4 firmadan en çok ise natro‘yu tercih ediyorum. Eskiden GoDaddy firması ile çalışıyordum fakat yenileme işlemlerinde aşırı pahalı fiyat tarifesi uygulayınca ben de Natro firmasına geçiş yaptım. Hızlı yardımcı olmaları ve satın aldığız isimleri (Domain) sizlerden başkasının eline geçmesin diye Natro Şifrematik uygulaması üzerinden verdiği şifre ile giriş yaptırıyor.

-Natro (Natro.com)

-GoDaddy (GoDaddy.com)

-Wix (tr.wix.com)

-İsimTescil (isimtescil.net)

Domain Bir Kez Mi Alınır?

Alan adı (domain) alırken bir kez mi yoksa aylık mı yoksa yıllık mı diye soracağınızı varsayıyorum. Domain adları yıllık olarak ödenmektedir. Zira bu şekilde olmasa bir alınan isim bir daha alınamaz yalnızca kişinin satması ile alınabilirdi. Bu yüzden ilgili domainlerin boşta durmasının önüne geçmiş oluruz.

Domain Yenileme Nasıl Oluyor?

Domain alma işlemi yani ödeme işlemleri yıllık ücretli oluyor. Bundan dolayı siz satın alma işlemlerinizi tamamlarken ödeme adımında kaç yıllık alacağınızı da soruyorlar. Eğer domain satın alma işleminde 4 yıl seçtiyseniz yenileme işleminiz 4 yıl sonradır.

Domain Süremi Haber Veriyorlar Mı?

Domain ismini satın aldığınız yerler sizlere genellikle, son 60-45-30-15 gün gibi periyodik zamanlarla mail olarak almış olduğunuz Domain (Alan Adı)’in yenilenmesi gerektiğini bildiriyor. Bu süre zarfında eğer yenileme yapmazsanız satın aldığınız domain yani alan adınız boşa çıkıyor ve diğer kişilerin satın almasına açık bir hale geliyor.

Domain Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Sizlere domain yani alan adı alırken nasıl isimleri seçmeniz gerektiğini anlatmıştım. Eğer o yazımı okumadıysanız aşağıya tıklayarak okuyabilirsin.

Blog İsim Önerileri / Blog İsim Fikirleri

Benim en çok önerdiğim ama insanların genellikle bir yol sonra pişman olduğu noktayı sizlere söylemek isterim. Satın aldığınız domainin yenileme ücretini görmeden asla ilk satın alımı gerçekleştirmeyin. Bunu nasıl öğrenirim diyorsanız sizlere satın alma adımlarında bunu gösteren yerlerde var göstermeyip sonradan sunanlarda var. Size alt tarafta göstermiş olduğum görselde mesela satın alımdan sonraki yenilemede ödeyeceğiniz rakamı gösteriyorlar.

Mesela bu görselde sizlere 41.34 tl yanında üstünü çizdiği 82.76 tl ondan sonraki her yıl ortalama yenileme ücretiz. Sizlere önerim ise alırken eğer kesin devam edecekseniz 3 ve üstü yıl olacak şekilde satın almanız. Çünkü ülkemizde döviz sürekli arttığı için domainlerin de fiyatları da artıyor.

Bir Cevap Yazın

Mortal Kombat

​​Kentha v3.2.0 – Non-Stop Music WordPress Theme with Ajax