in

Blog Açmak

Blog Açmak. Blog açmak istiyorum diyenlere özel blog açmak için gerekli adımlar. En güncel adımlar ile blog açma aşamaları ve önerileri.

Blog açmak. Dönem dönemde olsa herkesin aklından mutlaka bir blog açmak geçmiştir. Kendime bir blog açayım ve içimden geçenleri, bilgili olduğum ya da öğrenmek istediğim bir konu hakkında merak edilenleri/bildiklerimi yazayım. Bu düşünce herkeste olmuştur ama en önemli konu bu aşamadan sonra sürekli içerik üretmek ve asla pes etmemektir. Blog açmak için gereken bilgileri vermeden önce “blog ne demektir?” sorusunu iyi anlamak ve ardından kendimize uygun aşamalara geçmemiz gerekiyor.

Blog nedir / ne demektir?

Blog (Türkçe: ağ günlüğü, günce) veya Weblog (Türkçe: Ağ kütüğü) teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleridir. (Wikipedia) Buradan da anlaşıldığı üzere en geniş kapsamıyla herk konu hakkında açılabilen ve o konu hakkında düzenli ya da aralıklı olarak yazı yayınlanan web siteleridir.

Neden blog açmalıyım?

Genellikle blog açmak nedir ve istedikten sonra hızlı, heyecanlı şekilde direk bir Domain (Alan Adı ) almaya geçeriz ya da ücretsiz blog sitelerinden ücretsiz olarak bir blog açarız.

>> Domain Nedir ve Nasıl Alınır?

Bu şekilde plansız açılan bloglar genelde terk edilmiş şekilde bırakılıyor ya da “neden okunmuyorum?” diye bir kaygıya giriliyor. Blog açmak isteyenlerin bu adımda hızlı olmak yerine planlı şekilde hareket etmesi kendilerinin yararın olacaktır. Bu konuya ilerde değineceğim.

Blog neden açmalıyım sorusunun cevabı aslında net değildir. Yani her bir işlemin bir gidiş yolu vardır ama blog açmak isteyene “Kesinlikle blog açman için bu sebebe sahip olmalısın!” diye bir olay yoktur. Sizlere bir nedeni olmadan blog açamayacağınızı söyleyenleri dikkate almamanızı tavsiye ederim. Çünkü blog açmak olayı çok kapsamlıdır ve her konu hakkında blog açıldığını gördüm. Bu yüzden herhangi bir nedeniniz olmayabilir ama bana sorarsanız “Neden Blog Açmalıyım?” sorusunun cevaplarından bazıları aşağıdaki verdiğim nedenler olabilir.

-Herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olmak,

-Bir konu hakkında fikir sahibi olmak ve o konu hakkında kendini geliştirmek,

-Gelir elde etmek,

-Merak edilen konular hakkında düşüncelerini paylaşmak,

-İçinde olanları kimseye anlatamadığınız için,

-Yazar olmak için,

-Kendinizle aynı fikirde olan insanlara ulaşmak için,

-Bir hobi/fobi hakkında v.b.

Blog konusu seçerken genel mi yoksa spesifik bir konu mu seçmeliyim?

Blog açarken konu seçimi kesinlikle önemli bir konudur. Bu benim kendi düşüncem olmakla birlikte denenmiş ve sonucu alınmıştır. Genel konular ile blog açmak yani “Ben her konu hakkında yazacağım.” diyorsanız aslında google aramalarında üst sıralarda çıkmanız zorlaşır ama asla imkansız değildir. Yılların verdiği deneyimler sonucu size şunu ifade edebilirim. Her konu hakkında yazacağınız bir blog düşünüyorsanız, yazınızda kullanacağınız başlığının özgün olması gerekir. Ya da benzer konuda yazılan yazılardan farklı başlık olması gerekir. Birisi “7 yazara ait bilgiler” başlığıyla yayınladıysa sizin “En ilginç özellikleriyle 7 yazar” şeklinde daha çarpıcı ve farklı başlık kullanmanız gerekir. Okuyan kişi başlığa daha çok meraklanır ve clicklerinizin arttığını fark edebilirsiniz. Bu örneği verince hemen aynı kulvarda olan sitelere girip, onların yazdığı yazının aynısını yazmayın sakın 🙂 Google amca zaten GoogleBot ile bunu saptayabiliyor. Blog açmak nedir

İsim seçerken genelde ben spesifik (yalnız bir türe özgü olan, özgül.) isim tercihinde bulunmanızı tavsiye ederim. (Örnek: webdersleri, sinemayorum, bitkidiyarı)

Blog ismim ile sitedeki içeriğimin uyumlu olması gerekli mi?

Elbette hayır diyerek geçiyorum bu soruyu. Çünkü Google sitemizi title (Başlık) ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları ile anlıyor. Zaten sitemizi kurduktan sonra Search Console ve Google Analytics işlemlerini yapınca sitemizin hangi sektör üzerine olduğunu soruyor. O aşamada sitemizi o kategoriye uygun hale kodluyor ama bunu kendi içinde yapıyor. Siz bu işlemlerde sitenizi “Eğitim” üzerine tanıttıktan sonra değiştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Google Adsense Nedir ve Nasıl Reklam Verilir? Adsense ile Para Kazanmak

Blog İsim Önerileri / Blog İsim Fikirleri